Serwis gminny | Rejes/tr zmian | Mapa serwisu | http://bip.gov.pl
Menu podmiotowe: Władze | Urząd Gminy | Jednostki organizacyjne gminy | Kontakt | Pomoc | Majątek Gminy | Jednostki pomocnicze |
Menu tematyczne: Przetargi | Oświadczenia | Podatki, opłaty lokalne | Druki do pobrania | Protokoły kontroli | Wybory i referenda | Informacje i programy | Skargi i wnioski | Konkursy/procedura naboru | Monitor Polski B | Informacje o środowisku | Informacje bieżące | Jak załatwić sprawę | Prawo miejscowe | Rejestr spraw
   Strona główna » Władze » Rada Gminy » Prace Rady Gminy V kadencji » projekty uchwał ·

Wyszukiwarka

Archiwum wiadomości Wiadomości w archiwum: 62

Archiwum

Projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określających wysokość dodatków dla nauczycieli

UCHWAŁA NR ……….
RADY GMINY MIASTKOWO
z dnia ………………

w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego w szkołach na terenie Gminy Miastkowo.

Na podstawie art. 30 ust. 6 art. 54 ust. 3 i 7 i art. 49 ust. 2 w związku z art. 91 d ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, Nr 170, poz. 1218) i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181; z 2006 r. Nr 43, poz. 293) po uzgodnieniu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, uchwala się co następuje:

§ 1. Ustala się w drodze regulaminu wysokość stawek dodatków oraz zasady ich przyznawania stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady
Henryk Rupacz

Załącznik
do uchwały Nr …………
Rady Gminy Miastkowo
z dnia ………………….

REGULAMIN
określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.

DODATEK MOTYWACYJNY

§ 1. Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:

1) uzyskanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:

- uzyskanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno – wychowawczych potwierdzonych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach itp,

- umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,

- pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz potrzebujących szczególnej opieki,

2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:

- systematyczne i efektywne przygotowanie się do przydzielonych obowiązków,

- podnoszenie umiejętności zawodowych,

- wzbogacanie własnego warsztatu pracy,

- dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,

- prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,

- rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych,

- przestrzeganie dyscypliny pracy,

3) otrzymanie wyróżniającej oceny pracy lub pozytywnej oceny za okres stażu;

4) zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt. 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:

- udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,

- udział w komisjach przedmiotowych i innych,

- opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,

- prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,

- aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły.

§ 2. 1.Wielkość nakładów finansowych na wypłatę dodatków motywacyjnych dla nauczycieli ustala się w wysokości 6% wynagrodzenia zasadniczego na etat kalkulacyjny nauczyciela, a dla dyrektorów 10 %.

2. Dodatek motywacyjny dla nauczyciela nie może być wyższy niż 10 % jego wynagrodzenia zasadniczego; w stosunku do polonistów i nauczycieli języków obcych nie wyższy niż 15 %, a dla dyrektorów do 30 %.

3. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 4 miesiące i nie dłuższy niż 8 miesięcy.

4. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz okres jego przyznania uwzględniając poziom spełniania warunków, o których mowa w § 1, ustala dyrektor, a w stosunku do dyrektora – Wójt Gminy.

5. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.

DODATEK FUNKCYJNY

§ 1. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkole przysługuje dodatek funkcyjny.

§ 2. 1. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, a jeżeli powierzenie stanowiska nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

2. Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze na czas określony, traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem tego okresu, a w razie wcześniejszego odwołania – z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie, a jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

3. Nauczycielowi przysługuje tylko jeden dodatek funkcyjny, a w razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych przysługuje dodatek wyższy.

4. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia obowiązków z innych powodów, do których jest przypisany ten dodatek.

5. Dodatek funkcyjny w stawce ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje wicedyrektorowi szkoły od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po 3 miesiącach zastępstwa.

§ 3. 1.Dodatek funkcyjny dla dyrektora szkoły uzależniony jest od liczby oddziałów w szkole i tak:

1) dyrektorowi szkoły do 7 oddziałów – od 10 % do 20 % wynagrodzenia zasadniczego;

2) dyrektorowi szkoły od 8 do 12 oddziałów – od 20 % do 35 % wynagrodzenia zasadniczego;

3) dyrektorowi szkoły liczącej 13 i więcej oddziałów od 25 % do 40 % wynagrodzenia zasadniczego;

3. 2.Wicedyrektorowi szkoły należy się dodatek funkcyjny w wysokości 50 % dodatku dyrektora.

§ 4. 1.Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi z tytułu sprawowania funkcji opiekuna stażu w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1 przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym nauczycielowi powierzono funkcję opiekuna stażu.

3. Dodatek nie przysługuje w okresie przerwania stażu przez nauczyciela odbywającego ten staż.

§ 5. Nauczycielowi przysługuje dodatek funkcyjny za wychowawstwo klasy w wysokości 4 % wynagrodzenia zasadniczego.

§ 6. Dodatki funkcyjne wypłaca się miesięcznie z góry.

DODATEK ZA WARUNKI PRACY

§ 1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych i uciążliwych warunkach określonych w przepisach § 8 i § 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 22, poz. 181; z 2006 r. Nr 43, poz. 293).

§ 2. Wysokość dodatku, o którym mowa w § 1 wynosi 15 % stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę nauczania.

§ 3. Dodatek przyznaje nauczycielowi – dyrektor, a dyrektorowi – Wójt na okres roku szkolnego.

§ 4. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.

WYNAGRODZENIE ZA GODZINY PONADWYMIAROWE I GODZINY DORAŹNYCH ZASTĘPSTW

§ 1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową nauczyciela ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin obowiazkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

§ 2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w ust. 1, uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się pełną godzinę.

§ 3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni wolne, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku:

1) zawieszenia zajęć z powodu epidemii i mrozów;

2) wyjazdem dzieci na wycieczki lub imprezy;

3) chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, trwającą nie dłużej niż 7 dni;

4) udział w rekolekcjach;

5) udziałem w konferencjach metodycznych;
traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.

§ 4. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3, 6 i 7 ustawy Karta Nauczyciela pomniejszony o 1/5 tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

§ 5. Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach zamiast dnia wolnego odrębne wynagrodzenie za każdą faktycznie przepracowaną godzinę.

§ 6. Nauczycielom zajmującym kierownicze stanowiska, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegem zajęć dydaktyczno – wychowawczych i opiekuńczych nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.

§ 7. 1. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa ustala się w sposób określony w § 1.

2. Godziny doraźnych zastępstw przydzielane są w pierwszej kolejności nauczycielowi właściwego lub pokrewnego przedmiotu.

§ 8. Wynagrodzenie za godziny, o których mowa w § 5 przysługuje za godziny faktycznie realizowane.

§ 9. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.

NAGRODY ZE SPECJALNEGO FUNDUSZU NAGRÓD

§ 1. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu dla nauczycieli w wysokości 1 % planowanych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli planuje dyrektor w rocznym planie finansowym:

1) 70 % środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora;

2) 30 % środków funduszu przeznacza się na nagrody Wójta.

§ 2. Wysokość nagrody dyrektora dla nauczyciela nie może przekroczyć minimalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela kontraktowego.

§ 3. Wysokość nagrody Wójta dla nauczyciela i dyrektora nie może przekroczyć maksymalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela kontraktowego.

§ 4. Nagroda może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu co najmniej 1 roku.

§ 5. Nagroda dyrektora może być przyznana nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy i spełnia co najmniej pięć z następujących kryteriów:

1) w zakresie pracy dydaktyczno – wychowawczej:

- osiąga dobre wyniki w nauczaniu potwierdzone w sprawdzianach i egzaminach uczniów przeprowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne,

- osiąga dobre wyniki w nauczaniu potwierdzone zakwalifikowaniem uczniów do udziału w zawodach II stopnia (okręgowych) lub III stopnia (centralnych) ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, zajęciem przez uczniów (zespół uczniowski) I – II miejsca w konkursach, zawodach, przeglądach i festiwalach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich,

- posiada udokumentowane osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi lub uczniami mającymi trudności w nauce,

- przygotowuje i wzorowo organizuje uroczystości szkolne lub środowiskowe,

- prowadzi znaczącą działalność wychowawczą w klasie lub szkole przez organizowanie wycieczek, udział uczniów w spektaklach teatralnych, koncertach wystawach i spotkaniach,

- organizuje imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne, wypoczynkowe,

- prawidłowo organizuje i prowadzi letni lub zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży,

- osiąga dobre wyniki w pracy resocjalizacyjnej z uczniami,

2) w zakresie pracy wychowawczo – opiekuńczej:

- zapewnia pomoc i opiekę uczniom będącym w trudnej sytuacji materialnej i życiowej pochodzącym z rodzin ubogich lub patologicznych,

- prowadzi działalność mającą na celu zapobieganie i zwalczanie przejawów patologii społecznej wśród dzieci i młodzieży, w szczególności narkomanii i alkoholizmu,

- organizuje współpracę z jednostkami systemu ochrony zdrowia, policją i innymi organizacjami oraz rodzicami w zakresie zapobiegania i usuwania przejawów patologii społecznej i niedostosowania społecznego dzieci i młodzieży,

- organizuje udział rodziców w życiu szkoły, rozwija formy współdziałania szkoły z rodzicami,

- udziela aktywnej pomocy w adaptacji zawodowej nauczycieli podejmujących pracę w zawodzie nauczyciela,

3) nagrodę dyrektora przyznaje się na wniosek:
- dyrektora szkoły,

- rady pedagogicznej,

- organizacji związkowej działającej w szkole.

§ 6. 1.Nagrodę Wójta mogą otrzymać nauczyciele, którzy spełniają kryteria określone w § 5 oraz dyrektorzy szkół uzyskując wymierne efekty w zakresie:

- dbania o wysoki poziom szkoły, poprzez odpowiedni dobór kadry,

- inicjowania różnorodnych działań rady pedagogicznej służących podnoszeniu jakości pracy szkoły,

- organizowania pomocy nauczycielom w zakresie organizowania warsztatu pracy i doskonalenia zawodowego,

- umiejętnego gospodarowania środkami finansowymi,

- pozyskiwania środków pozabudżetowych na rzecz szkoły,

- dbania o bazę szkoły, remonty, inwestycje, prace wykonywane we własnym zakresie,

- wszechstronnej współpracy ze środowiskiem szkoły.

2. Nagrodę Wójta przyznaje się na wniosek:

- dyrektora szkoły – w przypadku nauczycieli,

- rady pedagogicznej,

- organizacji związkowej działającej w szkole.

3. Wójt może przyznać nagrodę również z własnej inicjatywy.

§ 7. Nauczyciel, któremu została przyznana nagroda otrzymuje dyplom, którego odpis umieszcza się w jego teczce akt osobowych.

§ 8. Nagrody są przyznawane w terminie do 14 października każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nagroda może być przyznana w innym terminie.

DODATEK MIESZKANIOWY

§ 1. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela i zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, niezależnie od tytułu prawnego
do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.

§ 2. 1. Wysokość dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli wszystkich stopni awansu zawodowego uzależniona jest od liczby członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym i wynosi:

1) 1 % najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ustalonego przez Ministra Pracy
i Polityki Społecznej zwanego dalej ,,najniższym wynagrodzeniem” – dla 1 osoby;

2) 2 % najniższego wynagrodzenia – dla 2 osób;

3) 3 % najniższego wynagrodzenia – dla 3 osób;

4) 6 % najniższego wynagrodzenia – dla 4 osób;

5) 8 % najniższego wynagrodzenia – dla 5 osób;

6) 10 % najniższego wynagrodzenia – dla 6 i więcej osób.

3. 2. Do członków rodziny, o których mowa w ust. 1 zalicza się nauczyciela, współmałżonka oraz wspólnie z nim zamieszkujących i pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu dzieci.

§ 3. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem stale z nim zamieszkującym przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 1 pkt. 1 – 6. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.

§ 4. Nauczycielowi przyznaje się dodatek mieszkaniowy na jego wniosek.

§ 5. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi Wójt.

§ 6. Dodatek mieszkaniowy wypłaca się miesięcznie z góry.

Opublikował(a): Kalinowska Barbara

Data powstania: wt, 20 lutego 2007 08:03
Data upublicznienia: śr, 21 lutego 2007 09:28
Data przejścia do archiwum: 2007-03-07 13:34:03+01
Zaakceptował(a): Janina Cwalina
Artykuł był czytany: 282 razy

 
Copyright @ 2003 Urząd Gminy Miastkowo Redaktor strony: Janina Cwalina;
nr tel. 086/217 48 66
nr fax 086/21748 29
mail: gmina.miastkowo@vp.pl

Wykonanie SPEEDi  - System PUBLIKATOR