Serwis gminny | Rejes/tr zmian | Mapa serwisu | http://bip.gov.pl
Menu podmiotowe: Władze | Urząd Gminy | Jednostki organizacyjne gminy | Kontakt | Pomoc | Majątek Gminy | Jednostki pomocnicze |
Menu tematyczne: Przetargi | Oświadczenia | Podatki, opłaty lokalne | Druki do pobrania | Protokoły kontroli | Wybory i referenda | Informacje i programy | Skargi i wnioski | Konkursy/procedura naboru | Monitor Polski B | Informacje o środowisku | Informacje bieżące | Jak załatwić sprawę | Prawo miejscowe | Rejestr spraw
   Strona główna » Informacje i programy » Informacje » Informacje - 2005 r. ·

Wyszukiwarka

Archiwum wiadomości Wiadomości w archiwum: 0

Sprawozdanie z realizacji zadań zawartych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z roku 2004

Dokument ten opiera się na pięciu podstawowych zadaniach gminy, które nakreślił ustawodawca.
W ramach realizacji pierwszego zadania:

ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI POMOCY TERAPEUTYCZNEJ I REHABILITACYJNEJ DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU:

1.Osoby uzależnione, zgłaszające się na sesje terapeutyczne do Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży otrzymali pomoc w postaci pokrycia kosztów podróży i sesji terapeutycznych.
2. Uruchomiono Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin w Ośrodku Zdrowia w Miastkowie. Przez okres trzech miesięcy mieszkańcy gminy nie wykazali zainteresowania taką forma pomocy, co było jedynym powodem zrezygnowania z takich działań.

W zadaniu drugim: UDZIELANIE RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PROBLEMY ALKOHOLOWE, POMOCY PSYCHOSPOŁECZNEJ I PRAWNEJ, A W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ za najważniejsze uznaje się: - szkolenie osób pracujących z członkami rodzin, w których występuje problem alkoholowy i przemoc, - edukację publiczną.

1.Zadania te są sukcesywnie realizowane zwłaszcza przez nauczycieli.
• Byli uczestnikami warsztatów organizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży, seminaria organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień.
• Wiedzę zdobytą przekazali na szkoleniowych posiedzeniach nauczycieli.
• Dla rodziców przekazano na spotkaniach, w formie biuletynów:,, Karać czy nagradzać", Jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym", Zjawisko przemocy wśród młodzieży szkolnej".
2. Przeprowadzono badanie diagnozujące zagrożenie zjawiskiem przemocy wśród uczniów/ankieta dla uczniów/.Wszystkie wnioski z raportu zostały uwzględnione przy opracowywaniu i realizacji Szkolnych Programów Profilaktyki Problemów Dzieci i Młodzieży. Dokument ten zawiera zadania mające na celu przeciwdziałaniu zjawiskom przemocy.

W ramach zadania trzeciego: PROWADZENIE PROFILAKTYCZNEJ DZIAŁALNOŚCI INFORMACYJNEJ I EDUKACYJNEJ W SZCZEGÓLNOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

1. Zorganizowano i przeprowadzono dla młodzieży gimnazjalnej konkurs na plakat i hasło „ Dzień bez papierosa". Nagrody zakupione ze środków przeznaczonych na działania profilaktyczne.
2. Pokryto koszt przewozu uczniów Publicznego Gimnazjum na spektakl teatralny wystawiony w Sali Koncertowej Urzędu Wojewódzkiego w Łomży, którego myślą przewodnią było pytanie - Czy bycie Polakiem może być przedmiotem satysfakcji, czy skrywana wstydliwie ułomnością spowodowaną nałogami?
3. Kontynuowano zajęcia socjoterapeutyczne,, Grupa rozwoju osobowości" z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie z kl. IV-VI, z rodzin dysfunkcyjnych.
4. We wszystkich szkołach w gminie kontynuowano realizację edukacyjnego programu profilaktyki uzależnień i zachowań agresywnych wśród młodzieży szkolnej ph „Czy wiem i potrafię?" opracowany przez Alicję Dobrowolską.
Program opracowano na bazie wiedzy zdobytej podczas uczestnictwa w różnych formach doskonalenia o tematyce wychowawczej, doświadczenia zdobytego w trakcie wieloletniej pracy z dziećmi. Główna myślą tego programu to „ Młodość, radość, trzeźwość". Trzeźwość w szerokim spektrum; tj bez alkoholu, bez nikotyny, bez narkotyków, bez myśli przepełnionych agresją. Ze względu na odbiorców tego programu, psycholog kliniczny, specjalista psychoterapii Paweł Kołakowski dokonał recenzji w/w programu. Ocena ta jest pozytywna, bez żadnych przeciwwskazań do realizacji.
5. Wystawiono dla środowiska szkolne przedstawienie teatralne z elementami profilaktyki, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rydzewie.
6. W ramach efektywnego, bezpiecznego czasu wolnego dzieci organizowano i sfinansowano zajęcia taneczne i dwa spotkania autorskie. W GOK prowadzi równie z swoja działalność kółko teatralne.
7. Pokryto koszt przewozu i wejścia uczestników Grupy Rozwoju Osobowości na Pływalnie „Delfin" w Zambrowie.
8. Pokryto koszt odwozu do Warszawy i przywozu uczestników obozu letniego z programem profilaktycznym w Dubiczu- Bieszczady.
9. W ramach strategicznego Programu Rządowego pt.„ Program polityki zdrowotnej i społeczno- ekonomicznej prowadzącej do zmniejszenia konsumpcji tytoniu w Polsce" przeszkoleni nauczyciele zrealizowali w nauczaniu początkowym w Szkole Podstawowej w Miastkowie program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę!".
10.W oparciu m.in. o Gminny Program oraz Krajowy program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży we współpracy z rodzicami opracowano i zatwierdzono w szkołach „Procedury Postępowania Nauczycieli w Sytuacjach Zagrożenia Dzieci i Młodzieży".
11. We wszystkich szkołach dla uczniów i rodziców zaprezentowano druga edycje programu profilaktycznego „dziewczyna z poprawczaka".

Zadanie czwarte: WSPOMAGANIE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI STOWARZYSZEŃ I OSÓB FIZYCZNYCH SŁUŻĄCYCH ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

Przyszedł czas, by na realizację tego zadania spojrzeć z perspektywy kilku lat. Istotą tego zadania było pozyskanie liderów w profilaktyce i stworzenie dla nich atmosfery przychylności i wsparcia. Z moich obserwacji środowisk szkolnych, z rozmów z dyrektorami szkół wynika, że jest olbrzymi zwrot nauczycieli w kierunku profilaktyki. Dużym zainteresowaniem cieszą się szkolenia w zakresie wychowania organizowane przez ODN w Łomży. Utworzyły się zespoły nauczycieli ds. rozwiązywania trudnych sytuacji wychowawczych. Często i efektywnie wykorzystywane są wcześniej zakupione ze środków gminnych pomoce tj filmy, książki, broszury. Na dzień dzisiejszy nauczyciele doskonale rozumieją potrzebę bycia czujnym, bogatym w wiedzę w zakresie zagrożeń młodego pokolenia, efektywnych działań profilaktycznych, a nade wszystko bycie mocnym wsparciem dla często bezsilnych rodziców.

W zadaniu piątym: PODEJMOWANIE INTERWENCJI W ZWIĄZKU Z NARUSZENIEM PRZEPISÓW OKREŚLONYCH W ART. 13 i 15 USTAWY ORAZ WYSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM W CHARAKTERZE OSKARŻYCIELA PUBLICZNEGO

1. Przeprowadzone kontrole przez członków GKRPA podmiotów gospodarczych prowadzących sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży nie wykazały poważnych uchybień.


W roku 2004 nie wpłynęły żadne wnioski o cofnięcie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, nie było konieczności występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Odbyły się robocze posiedzenia GKRPA, na których omawiano i podejmowano decyzje dotyczące aktualnych spraw.

WNIOSKI

Zgodnie z postanowieniem końcowym GPPiRPA na rok 2004 cytuję „Gminny Program jest widziany jako długofalowa strategia, systematycznie wzbogacana o nowe doświadczenia", stawiam następujące wnioski"
• Dofinansowywać szkolenia dla zaangażowanych w profilaktykę nauczycieli.
• Nadal wspierać środowiska szkolne w realizacji zaplanowanych działań adresowanych do rodziców np. wydruk broszur,, Komputer groźna zabawka", zorganizowanie dla rodziców seminarium „Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży od komputera i Internetu".
" Powołać do składu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych aktywnego w działaniach profilaktycznych nauczyciela ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie, w celu efektywniejszej wymiany doświadczeń i koordynacji trafnych działań profilaktycznych.

Sprawozdanie z realizacji GPPiRPA za 2004 rok opracowała Alicja Dobrowolska



Opublikował(a): Kalinowska Barbara

Data powstania: pon, 05 czerwca 2006 14:01
Data upublicznienia: wt, 06 czerwca 2006 08:20
Zaakceptował(a): Janina Cwalina
Artykuł był czytany: 381 razy

 
Copyright @ 2003 Urząd Gminy Miastkowo Redaktor strony: Janina Cwalina;
nr tel. 086/217 48 66
nr fax 086/21748 29
mail: gmina.miastkowo@vp.pl

Wykonanie SPEEDi  - System PUBLIKATOR