Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
OK
Piątek, 24 listopada 2017 roku :: Imieniny: Emmy, Flory, Romana

Dziś pogoda:
niebo
aktualna : +4,85 °C
temp.max.: 6 °C
temp.min.: 2 °C
wiatr: 10.8 km/h
więcej o pogodzie
Oficjalny serwis Gminy Miastkowo
szukaj w serwisie:

geoportal

Gazociąg Polska – Litwa


[17-05-2017]

15 maja br Gminę Miastkowo odwiedzili przedstawiciele Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.  oraz Biura Projektów OTS-IP Sp. z o.o. Celem spotkania było omówienie istotnego dla Gminy przebiegu odcinka gazociągu łączącego Węzeł i Tłocznie Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem relacji Rembelszczyzna- granica RP i Litwa, która połączy sieci przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy.

Gazociąg Polska-Litwa został zakwalifikowany przez Komisję Europejską do grupy strategicznych projektów o znaczeniu wspólnotowym i uzyskał tzw. Status PCI (Project of Common Interest), co umożliwia objęcie przedsięwzięcia inwestycyjnego uproszczonymi procedurami w ramach procesu wydawania pozwoleń. Status projektu PCI związany jest również z przyznaniem przez Komisję Europejską dofinansowania  z instrumentu „Łącząc Europę”.

Projektowany gazociąg Polska-Litwa  o długości ok. 152 km i średnicy 700 mm zostanie zlokalizowany na terenie 2 województw: mazowieckiego i podlaskiego i przebiegał będzie łącznie przez 10 powiatów oraz 30 gmin, w tym przez gminę Miastkowo. Powstanie gazociągu wpłynie na poprawę środowiska naturalnego i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym. Istotną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Gaz- System podatek od nieruchomości w wysokości 2 % wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Właściciele nieruchomości, przez które przebiegał będzie gazociąg będą mogli liczyć na odszkodowania za ograniczenie dotychczasowego korzystania z nieruchomości.

Obecnie Biura Projektów OTS-IP Sp. z o.o w Krakowie przystąpiła do realizacji  prac projektowych na „Budowę międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi”. Prace projektowe zostaną zakończone w 2019 r. , a inwestycja oddana do użytku w 2022 r.  

 


powrót
baner odpady
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady
Copyright 2008-2017
Urząd Gminy Miastkowo