Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
OK
Wtorek, 12 grudnia 2017 roku :: Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary

Dziś pogoda:
niebo
aktualna : +7,00 °C
temp.max.: 8 °C
temp.min.: 2 °C
wiatr: 25.2 km/h
więcej o pogodzie
Oficjalny serwis Gminy Miastkowo
szukaj w serwisie:

geoportal

Dożynki -2017r.


[11-09-2017]

Kochać polską wieś- to słuchać muzykę łanów chleba, podnosić kłosy powalone podmuchem wiatru, to wdychać powietrze przesycone plonowaniem żyta. Żeby kochać polską wieś, trzeba czuć smak potu, który zalewa twarz, przyjść spracowanym z pola, z pełnymi odcisków od pracy dłońmi. Żeby kochać polską wieś i pracę na roli- trzeba być chłopskim dzieckiem, szanować pracę ojców, napawać się i zachwycać dobrodziejstwem ziemi od najmłodszych lat. Ziemia żywi się potem, znojem rolnika i kiedy on utrudzony pracuje na niej z zamiłowaniem – ona odwdzięcza się mu urodzajem, bogatym plonem.

Chleb jest wyobrażeniem pracy, ludzkiego trudu. Chleb jest podstawowym darem Bożym, a gdyby zabrakło nam tego świeżego, pachnącego bochenka… . Chrystus użył chleba, aby rozmnożywszy go ratować od głodu tysiące ludzi.  Miną dni, tygodnie, miesiące nim z nowego ziarna powstanie chleb, który będzie żywił całe nasze rodziny. Wdzięczni za dar chleba, dar Boży i trud pracy rolniczej w dniu 3 września na placu za Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miastkowie na „Dożynkach” podsumowaliśmy tegoroczną pracę żniwną. Zaproszonych gości powitał Pan Kazimierz Górski- Wójt Gminy Miastkowo. Nabożeństwo dziękczynne odprawił ks. Proboszcz Czesław Dygan i ks. Wikariusz Jarosław Świderek. Uroczystościom przewodniczyli mieszkańcy Miastkowa z ulicy Nowogrodzkiej i z miejscowości Korytki Leśne.  Starostami dożynek byli: Pani Barbara Romanik i Pan Antoni Prażych.  Złożyli w darze utkany rąk własnych pracą wieniec z zebranych zbóż, z figurką Matki Boskiej Fatimskiej na setną rocznicę objawień w Lourth. Prosząc o wiarę, miłość, szacunek, urodzaj i zgodę w naszych rodzinach. Na ręce kapłana złożyli również: chleb polskiej ziemi- trud rolniczych rodzin, wino, owoce i miód. Przedstawiciele poszczególnych miejscowości: Kaliszki, Drogoszewo, Czartoria, Łuby- Kiertany, Kraska, Nowosiedliny, Chojny-Naruszczki, Łuby- Kurki, Podosie, Gałkówka, Sołectwo Tarnowo, Kuleszka i Rydzewo przynieśli w darze pięknie udekorowane: różnego rodzaju owoce i ciasta oraz domowe przetwory z tegorocznych zbiorów.

Po Mszy Świętej tradycyjnie jak na każdych dożynkach dzielono się chlebem, by nie zabrakło go w każdym domu. Podczas spożywania darów można było posłuchać montażu słowno -muzycznego „Chleba naszego powszedniego” w wykonaniu Pań ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Miastkowie przy akompaniamencie Pana Jacka Krupa. Słuchaliśmy akordeonowych , ludowych utworów (oberek, polka…) grywanych na dawnych wiejskich potańcówkach  w wykonaniu  Pana Władysława Prażych. Część artystyczną o tradycjach żniwnych „Żeńcy”, zabawy i konkursy dla najmłodszych  zapewnił Teatr JUNO z Lublina. Mieszkańcy bawili się przy dźwiękach muzyki  do późnych godzin wieczornych z zespołem NEW SYSTEM.


Galeria do artykułu :
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie

Zobacz więcej zdjęć ...

powrót
baner odpady
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady
Copyright 2008-2017
Urząd Gminy Miastkowo