bip  
  
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca
baner spis rolny 2020
baner odpady
baner e-pit
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady

Koło Gospodyń z Miastkowa

14/01/2019

Mijają lata, zostają wspomnienia…, wraz z wszechstronnym rozwojem, nowymi trendami, kanony tradycji polskiej wsi coraz częściej ulegają zapomnieniu, giną zawody, które przynosiły główne utrzymanie wiejskich rodzin, coraz częściej zamykamy się we własnych domostwach.

Jak sięgam pamięcią lat 70 ubiegłego stulecia (czasów tzw. komunistycznych, do których tak niechętnie wracamy) ludzie nie tylko bawili się, ale i pracowali gromadnie; niemal przed każdym domostwem stała ławeczka, na której miejscowi gromadzili się wieczorami. Edukację kobiet w dziedzinie kulinarnej, sadownictwa (poznawania nowych odmian), krawiectwa, itp. prowadziły tzw. związki rolnicze, które zakładały koła gospodyń wiejskich w każdej wsi. Ludzie przebywając ze sobą wymieniali swoje doświadczenia, tworzyli różne przyśpiewki i rejestrowali obrzędowość polskiej wsi. W całorocznym cyklu zapisało się wiele obrzędów i tradycji, i tak w okresie zimowym, świąteczno- noworocznym np. chodzono z gwiazdą, a w karnawale organizowano kuligi, chodzono po zapuście, półpoście oznajmiali młodzi chłopcy przechadzając się po wsi z długim rogiem tzw. ligawką.
Obrzędowość naszej wsi często przypominaliśmy Państwu prezentując różne inscenizacje teatralne w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie. Już we wrześniu 2002r reaktywowało się Koło Gospodyń Wiejskich prowadzone przez Panią Helenę Karczewską (niegdyś prowadzone przez Panią Jadwigę Skarpetowską), które później przerodziło się w Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich.
… Mijają lata, a my znów razem 4 stycznia 2019r w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży zarejestrowaliśmy Koło Gospodyń Wiejskich z siedzibą w Miastkowie. Członkowie Koła to wielopokoleniowa grupa kobiet i mężczyzn licząca 32 osoby, prowadzona pod kierunkiem Pani Agnieszki Mieczkowskiej. Nowopowstałe Koło (z inicjatywy Sołtysa Pana Rafała Bąkowskiego) działające przy GOK , zakłada sobie za cel podstawowy prowadzenie działań na rzecz społeczności gminnej, promowanie Gminy Miastkowo, opracowanie zeszytu metodycznego o tradycjach naszej wsi - jako źródła edukacji dla przyszłych pokoleń i wiele innych działań. Na załączonych zdjęciach (tj. drugie spotkanie) rozpoczynamy warsztat teatralny „Cyganeria”. Przynależność do koła to nie tylko przyjemność, lecz w dużej mierze ciężka praca. Wytrwałości i stuprocentowego zaangażowania życzę sobie i wszystkim uczestnikom Koła Gospodyń Wiejskich w Miastkowie.
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz więcej zdjęć