 |
|
 |
UCHWAŁA NR VIII/37/07 RADY GMINY MIASTKOWO
z dnia: 28 czerwca 2007 r.
w sprawie: przyjęcia Gminnego Systemu Profilaktyki i Opieki nad Dzieckiem i Rodziną
na lata 2007 – 2012.
|
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001, Nr 273, poz. 2703; z 2005 r. Nr 94, poz. 788, Nr 164, poz. 1366, Nr 179, poz. 1487, Nr 180, poz. 1493; z 2006 r. Nr 135, poz. 950, Nr 144, poz. 1043, Nr 186, poz. 1380, Nr 249, poz. 1831, Nr 251, poz. 1844; z 2007 r. Nr35, poz. 219, Nr 36, poz. 226, Nr 48, poz. 320) uchwala się co następuje:
§ 1. Przyjmuje się do realizacji Gminny System Profilaktyki i Opieki nad Dzieckiem i Rodziną na lata 2007 – 2012, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Henryk Rupacz
Załącznik
do Uchwały Nr VIII/37/07
Rady Gminy Miastkowo
z dnia 28 czerwca 2007 r.
GMINNY SYSTEM PROFILAKTYKI I OPIEKI NAD DZIECKIEM I RODZINĄ NA LATA 2007 – 2012
WSTĘP
Właściwe wychowanie i porządna opieka nad dzieckiem to silna podstawa dla jego przyszłego znaczenia w społeczeństwie. Może to się odbywać tylko w prawidłowo funkcjonującej rodzinie, jako pierwszej komórce społecznej, z jaką styka się młody człowiek. Rodzina jest pierwotnym i najważniejszym środowiskiem, w którym kształtują się postawy zachowania i poglądy oraz umiejętność oceny sytuacji. Są to normy niezbędne
do egzystowania.
Proces kształtowania osobowości oraz przekazywania systemu uniwersalnych wartości jest procesem trudnym, ale absolutnie koniecznym.
W dzisiejszych czasach można zaobserwować różne modele rodzinne, także te niewolne od wypaczeń i braków. Istnieją różne zagrożenia, które mogą rzutować na proces wychowania dziecka. Dezorganizują one rodzinę.
Młody i chłonny organizm szybko się uczy. Dziecko jest dobrym obserwatorem i naśladowcą. Jeśli istnieją w rodzinie problemy o zbyt ostrym oddziaływaniu, może to źle wpłynąć na ukształtowanie świadomości małoletniego potomka. Jego adaptacyjny proces, przygotowujący go do życia w społeczeństwie, będzie zaburzony dzięki niewydolnej wychowawczo rodzinie.
Przyczynami takiej sytuacji mogą być: alkoholizm, narkomania, zła sytuacja bytowa i zdrowotna rodziny, brak należytego przygotowania rodziców do ich ról i wszelkie inne czynniki stojące na drodze bezpieczeństwa emocjonalnego i fizycznego.
Dzięki tym negatywnym aspektom funkcjonowania rodziny dochodzi do patologii społecznych, które mogą powodować między innymi umieszczanie dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Należy wyjść naprzeciw temu problemowi i podjąć jak najszybsze działania zaradcze. Podstawą do rozwiązywania podobnych wynaturzeń musi być wsparcie podstawowej komórki społecznej, czyli rodziny. Odbudowa więzi na odpowiedniej stopie zrozumienia, prawidłowych relacji i chęci do wykonywania swoich funkcji najlepiej jak się da może posłużyć do zapewnieniu optymalnych warunków rozwoju dzieci i młodzieży.
Pomoc, w założeniach, ma prowadzić do sytuacji, w której rodziny zaczną samoistnie przezwyciężać problemy, działając skutecznie przy udziale własnych środków, a także zasobów, jakie gwarantuje środowisko.
Oto powód, dla którego pomoc społeczna jest zobowiązana utworzyć system zapobiegania i rozwiązywania problemów społeczności na szczeblu lokalnym.
Wyrazem dążenia do poprawy funkcjonowania rodziny jest Gminny system profilaktyki opieki na dzieckiem i rodziną , który określa specyfikę zadań oraz sposób, w jaki mają zostać zrealizowane – jest to zadanie własne gminy o charakterze obowiązkowym - art. 17 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z póź. zm.).
I. CEL PROGRAMU
Celem programu jest poprawa sytuacji bytowej rodzin dotkniętych problemami społecznymi i zapobieganie patologii (uzależnieniom, przestępczości, przemocy), promowanie zdrowego stylu życia, ochrona dzieci i młodzieży przed porzuceniem, deprawacją, wykolejeniem.
II. ZADANIA, SPOSÓB I OKRES REALIZACJI, REALIZATORZY PROGRAMU
1. Diagnozowanie środowiska lokalnego za pomocą dokonania rozpoznania warunków bytowych rodzin z dziećmi. Obejmuje to w szczególności rodziny niepełne, wielodzietne, a także wychowujące dzieci niepełnosprawne.
2. Realizacja programów profilaktycznych oraz edukacyjnych w celach wspierania należytego wychowania dzieci i młodzieży przez możliwość bezpłatnego korzystania z bazy sportowej i rekreacyjnej oraz udziału w imprezach sportowych i kulturalnych.
3. Promowanie oraz realizacja programów i zajęć z zakresu patologii społecznej (przemocy i uzależnień, a także przestępczości).
4. Zapobieganie patologii rodziny oraz patologii wychowywania dzieci, a także możliwość interwencji w kryzysowych momentach i pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji rodzinnych.
5. Zapewnienie dzieciom i młodzieży z rodzin o niskich dochodach posiłków w szkole , wyposażenia w podręczniki i przybory szkolne.
6. Zapewnienie bezpłatnej pomocy dzieciom z trudnościami szkolnymi w postaci udziału w zajęciach wyrównawczych. Kwalifikację osób wymagających pomocy przeprowadzają wychowawcy klas.
7. Umożliwienie dzieciom i młodzieży wypoczynku wakacyjnego przy pomocy dofinansowania kolonii oraz obozów.
8. Promowanie i realizacja programów promujący zdrowy tryb życia.
9. Współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu pomocy rodzinie w podjęciu leczenia odwykowego przez uzależnionych członków rodziny.
10. Świadczenie pomocy rodzinom pozostającym w trudnej sytuacji bytowej.
11. Podejmowanie działań w celu zapewnienia opieki prawnej oraz nadzoru kuratora nad nieletnimi, pozbawionymi opieki.
Czas realizacji:
Realizacja programu odbywać się będzie w ciągu najbliższych lat i jest to praca ciągła. Efekty zależeć będą głównie od stopnia ścisłości współpracy podmiotów, wykonawców oraz umiejętnego wykorzystania środków finansowych, które zostaną na ten cel przeznaczone.
Źródło finansowania:
- budżet gminy,
- budżet państwa,
- inne źródła.
Realizatorami programu będą:
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Miastkowie,
- Samorząd lokalny,
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Placówki szkolne na terenie gminy,
- Lekarze rodzinni, pielęgniarki środowiskowe,
- Policja,
- Prokuratura Rejonowa.
Data powstania: pon, 02 lipca 2007 13:05 Data upublicznienia: pon, 02 lipca 2007 14:49
Zaakceptował(a): Janina Cwalina
Artykuł był czytany: 155 razy |
|
 |
 |