bip  
  
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca
baner spis rolny 2020
baner odpady
baner e-pit
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady

Ostrzeżenie meteorologiczne

21/06/2018

Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku ostrzega przed gwałtownymi burzami w naszym regionie, podstawowym zagrożeniem będą opady gradu oraz silny wiatr. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 18:00 dnia 21.06.2018 do godz. 24:00 dnia 21.06.2018

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad.

 

Zanim nadejdzie żywioł, zastanów się, czy Twój dom jest bezpieczny. Działaj przed szkodą !!!

Przed wystąpieniem żywiołu:

 1. Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie niebezpieczeństwa oraz naucz ich jak w razie zagrożenia wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
 2. Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia.
 3. Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję, straż pożarną lub pogotowie oraz jak korzystać z mediów lokalnych (radio, TV).
 4. Przygotuj rzeczy, które należy zabrać podczas ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe przedmioty.
 5. Poinformuj najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zachowanie w domu:

 1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. W celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania, miej przygotowane radio na baterie, ustawione na częstotliwości radia regionalnego.
 2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.
 3. Zamknij okna i drzwi.
 4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
 5. Nie planuj spacerów, wycieczek, w miarę możliwości nie wychodź z domu.
 6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
 7. Sprawdź czy masz w pobliżu sprawne oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.
 8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.
 9. Podczas burzy, staraj się nie korzystać z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie (np. suszarek do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów, elektrycznych maszynek do golenia) - korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji.
 10. Sprzęt elektroniczny odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.). Zapewni to ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.


Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni:

 1. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) - podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi - przykucnij. (Bezpiecznie jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami. Po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci prądów powierzchniowych może dojść do przepływu prądu między stopami).
 2. Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty autobusowe i tramwajowe.
 3. Podczas burzy, odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich, gdyż mogą one ściągać wyładowania atmosferyczne.
 4. Podczas burzy, staraj się nie używać telefonu komórkowego.

Jeśli jesteś nad wodą:

 1. Wyjdź z wody - pamiętaj, woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności.
 2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu.

Gdy jedziesz np. samochodem:

 1. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.
 2. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad pojazdem i doprowadzić do wypadku.
 3. Zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu czy stacji benzynowej.
 4. Nie zatrzymuj się oraz nie parkuj pojazdu pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

W przypadku realnego zagrożenia podtopieniami bądź powodzią, zapoznaj się z poradnikiem „Zalecenia dla ludności - intensywne opady deszczu - podtopienia, powodzie".


ZAWSZE, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, udziel jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji III


Z A D Z W O Ń !
pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów
czynnych całą dobę:
112 Numer Alarmowy
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe