bip  
  
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca
baner odpady
baner e-pit
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady

Dożynki 2018

12/09/2018
W cyklu całorocznej pracy gospodarskiej na roli, pora najbardziej wytężonego trudu dla rolnika- żniwa wieńczone w końcu lata uroczystymi dożynkami- to dla gospodarza czas i zwyczaj niezmiernie ważny. Rozległa przestrzeń ziemi pokryta złotymi łanami, niczym fundamentem dającym ludzkości możliwość przetrwania wreszcie dojrzała- to znak, by rozpocząć zbiory. Do pracy żniwnej, do jej przebiegu, wyników rolnik przykładał ogromną wagę. Żniwa są podsumowaniem osiągnięć pracy całorocznej, rozpoczynano je najczęściej w sobotę, uważaną za dzień szczęśliwy. Dawniej do żniw przystępowano gromadnie, na ogół żniwiarze z całej miejscowości gromadzili się na jednym polu. Wycięte zboża zestawiano w dziesiątki, a ziemia pozostawała pokryta gorącożółtym ścierniskiem. Ostatnie garście nieściętego zboża wiązano u góry w koronę z barwnymi ponsowymi makami, przejrzyście niebieskimi chabrami, różowymi konkolami i siwiejącymi bławatkami. Na dole na kamieniu kładziono chleb. Tak przyozdobioną piramidkę zwano przepiórką, czasami nawet oborywano najpracowitszą żniwiarką zwaną przodownicą, którą wywracano i ciągnięto naokoło przepiórki. Za ten dar ze szczerego złota gospodarz podejmował żniwiarzy posiłkiem. Tą zbiorową pracę, wzajemną sąsiedzką pomoc niekiedy nazywano tłóką, gdzie się dobre jadło dawało i muzykę zapewniało, tam wielu było ochotników do nieodpłatnej pracy. Jakże pięknie opisuje bogactwo krajobrazu wiejskiego, zwyczaje i obrzędy żniwne, Eliza Orzeszkowa w powieści „Nad Niemnem”.
Dzisiejsze żniwa przybrały nieco innego charakteru, ale zwyczaj wykonywania przepiórki i wieńca dożynkowego przetrwał do dnia dzisiejszego. Wieniec dożynkowy to symbol dostatku, płodności, ofiary i ciągłości plonu.  Uroczystości dożynkowe poprzedzone Mszą Św. umożliwiają rolnikom podzielić się owocem swojej pracy. Wdzięczni za szczęśliwie skończone żniwa składają dary, by wypełnić spichlerz Pański.
W tegorocznych dożynkach w dniu 2 września 2018r na placu za Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miastkowie obok władz gminnych i zaproszonych gości udział wzięli  rolnicy z całej naszej gminy,  uroczystościom przewodniczyli mieszkańcy miejscowości Łuby- Kurki i Łuby -Kiertany. Ziemia żywi się potem i znojem utrudzonego rolnika. Mimo tego wzmożonego wysiłku i natłoku prac rolnicy przybyli gromadnie na uroczystą Mszę Św. zanosząc podziękowania i prośby w imieniu wszystkich rolników. Mszę Św. celebrował Ks. Proboszcz Czesław Dygan, homilię wygłosił Ks. Radosław Kubeł. Kim dla nas jest człowiek, który utyrany w skwarze i słocie, niejednokrotnie od świtu do nocy pielęgnuje swoją ziemię, człowiek, którego Pan Bóg powołał do tak odpowiedzialnego dzieła -przygotowania pożywienia dla nas wszystkich. Byśmy szanowali się wzajemnie, wspierali w potrzebie, ze szczególnym poszanowaniem pracy rolnika. Wiele ciepłych i życzliwych słów skierowanych do rolników usłyszeliśmy w wystąpieniu Pana Kazimierza Górskiego- Wójta Gminy Miastkowo.
Grupa wokalno-instrumentalna z Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie przygotowana pod kierunkiem Pana Jacka Krupy uświetniła uroczystości dożynkowe. Do wspólnej zabawy zapraszała Kapela Kurpiowska z Łomży i zespół Vertim z Ostrołęki.
 
 
Zobacz więcej zdjęć