bip   bip OPS     
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca

Wsparcie dla przedsiębiorców podczas kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa COVID-19

17/04/2020
zdjecie główne

Ze względu na wprowadzenie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS CoV-02, Wójt Gminy Miastkowo informuje przedsiębiorców, o możliwości skorzystania z dostępnych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych.

Z każdej wyżej wymienionej formy pomocy będzie mógł skorzystać mały i średni przedsiębiorca, który wystąpi ze stosownym wnioskiem, a jego sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie w zależności od zakresu ograniczeń funkcjonowania ich działalności na skutek wprowadzonego stanu epidemii.

We wniosku należy wskazać, w jaki sposób stan epidemii wpłynął na sytuację finansową przedsiębiorcy, a co za tym idzie – brak możliwości opłacenia należności.

Wniosek można złożyć na piśmie za pośrednictwem poczty, skrzynki podawczej wystawionej przed budynkiem urzędu lub przez e-puap.

Poniżej przedstawiamy zainteresowanym przedsiębiorcom szczegółowe informacje na temat możliwych ulg, których udzielanie przez Wójta ograniczone jest przepisami ustawy o finansach publicznych oraz Ordynacji podatkowej.

Więcej informacji na temat możliwych form pomocy dla przedsiębiorców można uzyskać pod numerem telefonu: (86) 217 48 67 – w zakresie podatków lokalnych.

Przedsiębiorcy, którzy są płatnikami podatku od nieruchomości czy też podatku od środków transportowych, mogą otrzymać ulgi w postaci:

  • umorzenia zaległości podatkowej, odsetek;
  • odroczenie i rozłożenie na raty płatności podatku (maksymalnie do końca 2020 r.);
  • odroczenie i rozłożenie na raty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę (maksymalnie do końca 2020 r.).

Wniosek o przyznanie ulgi powinien zawierać:

  1. imię i nazwisko, firmę lub nazwę przedsiębiorcy, adres, NIP i REGON oraz dane ułatwiające kontakt;
  2. rodzaj wnioskowanej ulgi;
  3. rodzaj, okres i wysokość zobowiązania podatkowego, którego wniosek dotyczy;
  4. uzasadnienie wniosku;
  5. oświadczenie o stanie majątkowym (zgodnie z udostępnionym formularzem);
  6. formę pomocy o jaką wnioskuje przedsiębiorca na podstawie art. 67 b § 1 pkt 1-3 Ordynacji podatkowej (ulga nie stanowiąca pomocy publicznej, ulga stanowiąca pomoc de minimis, ulga stanowiąca pomoc publiczną);
  7. kopie dokumentów potwierdzające wskazane we wniosku fakty, w tym sytuację finansowo-majątkową;
  8. wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał przedsiębiorca w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat albo oświadczenie o wielkości pomocy w tym okresie (zgodnie z udostępnionym formularzem);
  9. informacje niezbędne do udzielenia pomocy de mininimis (zgodnie z udostępnionym formularzem),
  10. Sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych (np. zestawienie przychodów, rozchodów lub PIT-y) - dla osób prawnych.
  11. Wydruk z księgi podatkowej za okres od stycznia do marca br. - dla osób fizycznych
  12. Dokumenty finansowe za I kwartał 2020 roku i następne lub inne dokumenty obrazujące utratę płynności finansowej.