bip  
  
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca
baner spis powszechny 2021
baner odpady
baner e-pit
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady

Leśniczy w Bibliotece

28/05/2021

W środę 26 maja 2021r. na zaproszenie  Biblioteki Publicznej Gminy Miastkowo przybył wyjątkowy gość – pan Piotr Banach – leśniczy pracujący w Leśnictwie Miastkowo.  W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie kl. I b Szkoły Podstawowej w Miastkowie.

Celem spotkania było zapoznanie dzieci ze specyfiką pracy leśniczego, który opowiadał o swoim podstawowym obowiązku jakim jest dbanie o las. Las, jako fabryka tlenu i dom wielu gatunków roślin i zwierząt, podlega ciągłym przemianom, nad którymi czuwa właśnie leśniczy. Gorącą dyskusję urozmaicił film pt. ”Wycieczka do lasu”, oraz liście różnych gatunków roślin i poroża zwierząt, które pan leśnik zaprezentował swoim słuchaczom.

Dzieci dowiedziały się, że w Polsce jest dużo lasów, bo zajmują one aż 1/3 powierzchni naszego kraju. W każdym nadleśnictwie, takim jak Miastkowo, działają szkółki leśne – co roku sadzi się tam młode sadzonki dla całego nadleśnictwa celem późniejszego zalesienia konkretnych obszarów.

Oprócz roślinności w lesie występuje również wiele gatunków zwierząt. Są to dzikie zwierzęta, których tereny i zachowania powinien uszanować każdy wchodzący do lasu człowiek. Dzieci poznały znaczenie trudnych słów związanych z działalnością leśną, takich jak: nadleśnictwo, drzewostan, sadzonki, zalesienie, ostoja leśna.

Dzieci zapoznały się także z książkami na temat lasu i jego mieszkańców, które są dostępne w naszej bibliotece. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik wykonał ilustrację  liścia z wybranego drzewa. Dzieci niezwykle ucieszył podarunek od pana leśnika w postaci breloczka.

Irena Piotrowska

 

"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły"

H. Zdzitowiecka