bip     
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca

Życzenia dla Strażaków od Posła RP Jarosława Zielińskiego

05/05/2022

Szanowni Państwo Funkcjonariuszki i Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Druhny i Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych
Każdego roku strażacy reagują w Polsce na około 500 tys. zdarzeń. Oznacza to, że co minutę w jakimś miejscu naszego Kraju rozlega się dźwięk strażackiej syreny, który budzi niepokój, bo dzieje się coś złego, ale też nadzieję i otuchę, bo strażacy śpieszą z pomocą temu, kto jej potrzebuje.
Wyrażam głębokie uznanie i dziękuję Funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej oraz Druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za profesjonalne, ofiarne i skuteczne wypełnianie szlachetnej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Nie wyobrażamy sobie codziennego bezpieczeństwa obywateli bez strażaków zawodowych i ochotników, działających ramię w ramię i ratujących życie i zdrowie, dobytek i środowisko podczas pożarów, wypadków komunikacyjnych, niszczących działań sił natury, awarii technicznych i całej szerokiej gamy innych miejscowych zagrożeń. Straż pożarna jest obecnie najbardziej wielofunkcyjną ze wszystkich służb, a jej rola jest nie do zastąpienia.
Skuteczność strażackich akcji ratowniczo – gaśniczych wymaga nowoczesnego sprzętu. Dzięki wsparciu państwa i samorządów w ostatnich latach zakupiliśmy więcej niż kiedykolwiek wozów bojowych i specjalistycznego sprzętu dla PSP oraz jednostek OSP, zainwestowaliśmy duże środki z rządowego programu modernizacji w infrastrukturę pożarniczą. Tylko w pierwszych czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji nadzorowałem służby mundurowe MSWiA, jednostki OSP w województwie podlaskim wyposażyliśmy w 55 nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych. W roku 2019 otrzymały one po raz pierwszy finansowe wsparcie na ich działalność społeczną, a od początku 2022 roku Druhowie z co najmniej 25-letnim stażem w OSP zostali uhonorowani comiesięcznym dodatkiem ratowniczym do emerytury.
Wszyscy – państwo, samorząd, społeczeństwo, obywatele jesteśmy wdzięczni strażakom za nasze bezpieczeństwo, którego na co dzień strzeże 32 tys. funkcjonariuszy i kilkaset tysięcy druhów ochotników w całej Polsce, w tym województwie podlaskim ponad tysiąc funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej, 14 komend miejskich, powiatowych i jednostek ratowniczo – gaśniczych oraz liczne rzesze druhów z 650 jednostek OSP.
Z okazji Dnia Strażaka wszystkich Funkcjonariuszy i Druhów serdecznie pozdrawiam oraz życzę nieustannej opieki Waszego Patrona św. Floriana. Niech Boska Opatrzność zawsze Was strzeże, byście bezpiecznie cali i zdrowi wracali z każdej akcji do Waszych rodzin, które z niepokojem na Was czekają. Szczęść Wam Boże.

Z wyrazami szacunku i uznaniem

Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej