bip  
  
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca
Centralna Baza Emisyjności Budynków
baner odpady
baner e-pit
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady
Turystyka

Oddział Podlaski PFRON wspiera osoby z niepełnosprawnościami

19/08/2022
Logo SOW "TEST" 'TEST'

Oddział Podlaski PFRON przypomina o realizowanych obecnie programach skierowanych do osób indywidualnych: „Aktywny samorząd” oraz „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. PFRON uruchomił również nowe programy, których celem jest rozwiązanie jednego z istotniejszych przeszkód rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych jak brak dostępnego mieszkania.

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

Na pakiet „Samodzielność – Aktywność – Mobilność” składa się „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. Celem obu programów jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej oraz wzrost niezależności osób z niepełnosprawnościami. Realizatorem programów są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR) oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS). Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w SOW – Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

Kontakt: tel.: 85 73 38 713, infolinia SOW: 800 889 777.

 

„Aktywny Samorząd” – złóż wniosek przez SOW

W ramach programu „Aktywny samorząd” do 31 sierpnia osoby z niepełnosprawnościami mogą otrzymać dofinansowanie kosztów: • zakupu sprzętu elektronicznego • oprzyrządowania do posiadanego samochodu • uzyskania prawa jazdy • zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym • utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym • zapewnienia opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu • zakupu protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.

Wnioski można składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW). System pozwala na załatwienie sprawy online na wszystkich etapach – począwszy od wypełnienie wniosku, aż po rozliczenie dofinansowania. Złożone wnioski zweryfikowane zostaną w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) zgodnie z miejscem zamieszkania.

Profil Zaufany

Wszystkie osoby z niepełnosprawnościami zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Posiadanie Profilu Zaufanego pomaga w procesie pobierania nauki, zapewnia nie tylko bezpieczny ale i darmowy dostęp do usług publicznych bez wychodzenia z domu.

Terminy

Termin składania wniosków w ramach Modułu I programu „Aktywny samorząd” mija 31 sierpnia. Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym – dla wniosków dot. roku akademickiego 2022/2023 – termin do 10 października („Aktywny samorząd” – Moduł II).

Kontakt: „Aktywny Samorząd”: tel.: 85 73 38 718, infolinia SOW: 800 889 777.

 

Powrót do zdrowia, powrót do pracy!

Projekt „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” to program przekwalifikowania zawodowego, który zapewni uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych. Przeznaczony jest dla wszystkich osób, które z powodu choroby lub wypadku utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie pracowały i nie mają kwalifikacji zawodowych.

Zapraszamy do projektu wszystkich chętnych, którzy: • z powodu choroby lub urazu mają ograniczoną zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale jednocześnie są w stanie uczestniczyć w rehabilitacji • mają pozytywne rokowania w zakresie przywrócenia aktywności zawodowej i uzyskania poprawy aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie • mają motywację do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym • od samego początku biorą aktywny udział w procesie rehabilitacji. Nie jest wymagane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

 

Udział w projekcie

Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym (4-5 mies.) pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Każdy z Uczestników projektu bierze udział równolegle w trzech modułach: • zawodowym: ukierunkowanym na ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskanie nowego zawodu i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia, co jest głównym celem rehabilitacji kompleksowej • psychospołecznym: mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy oraz przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym • medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.

Co należy zrobić, by zgłosić się do projektu?

Wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wniosek o kompleksową rehabilitację i przesłać dokumenty zgłoszeniowe na adres: Oddział Podlaski PFRON ul. Fabryczna 2 15-483 Białystok z dopiskiem „kompleksowa rehabilitacja”. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj. Kontakt: Ewa Baszko – tel. : 85 73 38 711, 880 521 201 e-mail: EBaszko@pfron.org.pl Projekt jest realizowany przez PFRON we współpracy z ZUS i CIOP.

 

Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością

Przy Oddziale Podlaskim PFRON uruchomiono Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON).

W CIDON uzyskają Państwo informacje na temat programów realizowanych przez PFRON, projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe, obowiązujących systemów orzecznictwa, dostępnego wsparcia finansowego i rzeczowego, ulg i uprawnień wynikających z przepisów prawa, a także instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością i wiele innych. Centrum będzie systematycznie rozszerzać swoją ofertę m.in. o możliwość skorzystania z usługi specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją, czy skierowania do Ośrodka Wsparcia i Testów, gdzie osoby z niepełnosprawnością będą mogły testować najnowsze technologie asystujące. Kontaktu z Centrum od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy oddziału, tel.: 85 73 38 716.

Kontakt:

Oddział Podlaski PFRON ul. Fabryczna 2 15-483 Białystok Tel: (85) 733 87 00 e-mail: bialystok@pfron.org.pl

Facebook: https://www.facebook.com/PodlaskiPFRON/

Twitter: https://twitter.com/BialystokPfron

Źródło: Oddział Podlaski PFRON