bip   bip OPS     
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków

16/09/2022
zdjecie główne

Krajowa Izba Kominiarzy dostrzega zagrożenie, które może pojawić się z początkiem sezonu grzewczego 2022/2023 związanego z falowym powrotem i podłączaniem urządzeń grzewczych na paliwa stałe do przewodów kominowych, które już tych urządzeń nie obsługiwały.

Czynności takie powinny być poprzedzone Opinią Mistrza Kominiarskiego, która to Opinia wskazywałaby na możliwość techniczną wykonania takiego podłączenia lub na brak takiej możliwości. Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Komin będąc bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. W roku 2021 odnotowano 18.170 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 280 pożarów od urządzeń na paliwa płynne i 461 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

Więcej informacji przeczytasz klikając na poniższe linki:

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy nr MZ/18/2022 z 25.08.2022r.

Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną “Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”.