bip  
  
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca
baner spis rolny 2020
baner odpady
baner e-pit
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady

Karnawałowa zabawa w GOK- ... z myślą o młodym pokoleniu. [WIDEO]

27/02/2019

Karnawał to czas hucznych zabaw, już w średniowieczu przebierano się w tzw. maszkary karnawałowe za żydów, cyganów, niedźwiedzi, dziadów, konie, bociany, itp.. Na zabawie karnawałowej w dniu 24 lutego 2019r. zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Miastkowie, mieliśmy okazję obejrzeć niecodzienne widowisko „Cyganeria” w wykonaniu Koła Gospodyń z Miastkowa.

Nim zapadł zmrok, a tu i ówdzie od niepamiętnych czasów (dziada, pradziada) na koniec karnawału, na naszych terenach, po wsiach krążyły rozbawione grupy zapustników, najczęściej przebranych za cyganów. Niecodzienni goście, barwnie strojni, czasami dla niepoznaki przysmoleni sadzą, z humorem, rozbrzmiewającym przy dźwiękach harmonii żywiołowym śpiewem, porywali domowników do wspólnej zabawy. Ci z kolei, dziękując za odwiedziny starali się ugościć wędrowców, a nawet i obdarować na drogę smakołykami. Zdarzało się niekiedy i tak, że przed takimi odwiedzinami zamykano drzwi izby, co niekoniecznie podobało się wędrowcom. W zamian za brak gościnności cyganie zaznaczali swoją obecność w nieco inny sposób, robiąc drobne psikusy, np.: podrzucano wiadrem do góry, powodując łomot, czy nawet wrzucano takie wiadro do studni….
Niedzielne widowisko dedykujemy naszym najmłodszym odbiorcom, by kiedyś w przyszłości mogli przekazać swoim potomnym, jak dawniej ludzie, nie mając pojęcia o erze komputerów, tabletów czy iPadów, potrafili wspólnie miło spędzać czas i bawić się zarazem. Jak już wspomniałam obrzęd ludowy z elementami odmiennej zabawy integruje ludzi, rozwija kreatywność, wnosi w ludzkie życie radość, energię, życzliwość, gościnność, dostrzegamy również tolerancję dla inności.
Kołu Gospodyń z Miastkowa poświęcili swój prywatny czas Ks. Jarosław Świderek i Pan Eugeniusz Zaraś, akompaniując do prezentowanych utworów.
Dziękujemy również grupie wokalno -instrumentalnej GOK i Panu Jackowi Krupa za przygotowane prezentacje; z myślą, że muzyka będzie dla nich wyznacznikiem na drodze rozwoju.
 
 
Zobacz więcej zdjęć