Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca
baner odpady
baner e-pit
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady

Koncert Lecha Makowieckiego z towarzyszącym mu zespołem "Zayazd"

30/09/2019
W dniu wczorajszym w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie odbył się koncert znanego barda Lecha Makowieckiego z towarzyszącym mu zespołem "Zayazd". Został on zorganizowany dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w roku 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej przez Fundację Pomocy i Więzi Polskiej “Kresy RP” z Warszawy wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka, przy współpracy z  Sołtysem Sołectwa Miastkowo i Panią Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie i wsparciu Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.
 
Koncert Lecha Makowieckiego z cyklu „Niepodległa” zgromadził społeczność Miastkowa i innych miejscowości powiatu ostrołęckiego, duchowieństwo, harcerzy, rekonstruktorów, ratowników.  Zaszczycili wydarzenie swą obecnością – mjr Franciszek Chrostowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka oraz siostrzeniec Żołnierza Wyklętego Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roj”.
 
Był to jeden z trzech koncertów z cyklu "Niepodległa" realizowanych przez artystę w setną rocznicę walk o polską niepodległość w ramach programu i przy wsparciu Programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Album Lecha Makowieckiego „Niepodległa, z którego utwory prezentowane były w trakcie koncertu, to zbiór autorskich ballad i pieśni ukazujących – w chronologicznej kolejności – wybrane wydarzenia ze stulecia naszego dochodzenia do Wolności. Niezwykle emocjonalne, wypełnione nostalgią klęsk i euforią zwycięstw utwory, opisujące w wyjątkowy sposób wydarzenia z najnowszej historii Polski, przybliżające postacie niepoślednie w naszych dziejach zostały przyjęte ze wzruszeniem przez zebraną publiczność. „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”, „Inka”, „Mój dom, mój świat”, „Katyń 1940”, „Honor i Gniew” czy „Wołyń 1943”, by wymienić tylko część prezentowanych utworów na długo zapadną zebranym w pamięci. Cieszymy się, że tak wyjątkowa postać, jaką jest bezsprzecznie Lech Makowiecki – bard, kompozytor, poeta, mogła dzięki organizatorom i współorganizatorom gościć w Miastkowie.
 
Nieobecnych na koncercie zachęcamy do zapoznania się z twórczością artysty i zespołu „Zayazd” na licznych ich autorskich płytach.  Strona internetowa artysty : www.lechmakowiecki.pl.
 
Sołtys sołectwa Miastkowo
Rafał Bąkowski