Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca
baner odpady
baner e-pit
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady

Apel łomżyńskich strażaków

04/11/2019

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym łomżyńscy strażacy przestrzegają przed niewłaściwym użytkowaniem oraz pozostawianiem bez dozoru urządzeń grzewczych.

Często wyciągamy ze strychów i piwnic nasze „farelki”, najróżniejsze piecyki elektryczne czy gazowe. Stawiamy je w różnych miejscach nie zastanawiając się jakie może to mieć skutki dla naszego bezpieczeństwa. Stawianie działających urządzeń grzewczych
w pobliżu materiałów palnych np. firanek, foteli może być przyczyną powstania pożaru.

Zatem, zanim podejmiemy nieostrożne działania warto poświęcić kilka chwil, żeby bezpiecznie przygotować się do nadchodzącego sezonu grzewczego:

  • Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest instalowanie i stosowanie tylko urządzeń, które mają dopuszczenia i atesty krajowe.
  • Nigdy nie należy stosować urządzeń w jakikolwiek sposób uszkodzonych.
  • Należy zlecać okresowe przeglądy kanałów kominowych i wentylacyjnych.
  • Nie wolno wykonywać prowizorycznych podłączeń, czy na własną rękę przerabiać instalacje.
  • Nie wolno ustawiać grzejników bezpośrednio na podłożu palnym lub w pobliżu materiałów łatwo zapalnych, jak np. firanek, czy mebli.
  • Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych i przesadnie utykać wszystkich otworów – tylko prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach uchroni nas przed atakiem niewidzialnego zabójcy, czyli tlenku węgla zwanego czadem.
  • Nie należy ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową – niestety takie praktyki mogą skończyć się zatruciem.
  • Nie należy pozostawiać bez dozoru włączonych do sieci przenośnych grzejników, kuchenek i innych urządzeń elektrycznych, które nie są przystosowane do ciągłej pracy.

Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad!